Priešdėlių apsi- ir pasi- vartojimas

Iš pirmo žvilgsnio kai kam pasakymai apsikeisti nuomonėmis ir pasikeisti nuomonėmis nesiskiria. Gal tik kiti (bet panašūs) priešdėliai.Iš tiesų veiksmažodžių apkeisti ir pakeisti reikšmės yra labai panašios. „Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“ teikia žodžio apkeisti reikšmę apmainyti (daiktus, vietas). Tai rodo, …

Pakalbėkime apie kai kuriuos trumpinimus

Grafiškai žodžiai trumpinami rašant tik tam tikrą žodžio dalį ir gale jos tašką. Taškas nededamas tik po tų grafinių sutrumpinimų, kurie baigiasi paskutiniuoju žodžių skiemeniu. Žodžiai grafiškai trumpinami pagalšias taisykles:1. rašomas pirmasis, rečiau du pirmieji skiemenys ir po jų einančio …

Vartotinas ar nevartotinas…

Žodis valdininkas? Pats žodis valdininkas yra taisyklingas ir galimas vartoti. Tiesiog pasikeitė oficialūs terminai.Iki 1999 m. liepos 30 d. galiojo Valdininkų įstatymas, pagal kurį valstybės tarnyboje dirbantys asmenys buvo vadinami valdininkais. 1999 m. liepą priimtas Valstybės tarnybos įstatymas, kuriame valstybės tarnyboje …

Kada dvigubas, o kada dvejopas?

Pastaruoju metu tenka girdėti ir skaityti apie nacionalinės dvigubos paskirties prekių eksporto per Lietuvą kontrolines priemones. Taigi kyla klausimas, ką reiškia dviguba paskirtis. Tai yra du kartus daugiau paskirties ar kaip? O buhalteriams nuo senų laikų yra labai gerai žinomas …

Pardavimas ar pardavimai?

Vieni vartoja veiksmažodinio daiktavardžio pardavimas vienaskaitą, kiti – daugiskaitą. Taigi, kaip turėtų būti iš tikrųjų? Daugiskaitinė forma pardavimai atsirado dėl anglų kalbos įtakos (angl. sales). Bendrinėje lietuvių kalboje abstraktieji daiktavardžiai paprastai vartojami vienaskaita, pavyzdžiui, aptarnavimas, balsavimas, finansavimas, registravimas ir pan.Beje, kalbant apie …

Mokėti, sumokėti ar apmokėti?

Įstaiga išsiuntė buhalterį į kursus, kurių išlaidas planuoja apmokėti. Štai čia ir kyla klausimas – kuris žodžių junginys vartotinas „planuoja išlaidas apmokėti iš savo lėšų“ ar „apmokėti įstaigos lėšomis“? Pasak Lietuvių kalbos komisijos, abu variantai yra taisyklingi ir vartotini sinonimiškai. …

Užskaityti ar įskaityti?

Dažnai girdime buhalterius sakant, kad užskaitė skolas, mokesčius, atliko užskaitą. Sakydami „užskaitė skolas“, jie galvoje turi, kad „įskaitė vieną mokestį už kitą“.Kalbininkai, matyt, dėl jų nemeilės priešdėliui -už, rekomenduoja terminą užskaitą keisti įskaita. Pavyzdžiui, Atlikus užskaitą (įskaitą), įmonių skolos sumažėjo. …

Ar vartotinas neužilgo?

Kalbėdamas apie veiksmo laiką, dažnas vartoja žodį neužilgo. Daugelis jau yra įpratę, kad kartais nesusimąsto, o gal net nežino, kad šis žodis nevartotinas. Jo nėra „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“, o „Kalbos praktikos patarimuose“ žodis neužilgo yra taisomas.Neužilgo yra nevartotinas vertinys …

Ką galime harmonizuoti?

Žodis harmonizuoti, pagal Tarptautinių žodžių žodyną, reiškia papildyti melodiją akordais pagal harmonijos taisykles. Harmonizuoti yra kilęs iš graikų žodžio harmonia – „darna“. Todėl jis dažniausiai vartojamas, kalbant apie muziką. Kad ir kiek kalbininkai aiškina žodžio harmonizuoti vartojimo aplinkybes, tačiau ir toliau …

Ką veikia buhalteriai?

…Skaičiuoja, apskaičiuoja, apskaito, priskaičiuoja, priskaito, išskaičiuoja… Kaip matome, veiksmažodžių, susijusių su daiktavardžiu „skaičius“, yra nemažai. Deja, kai kurie mūsų neskiria, kada vartoti apskaityti, o kada – apskaičiuoti. Atrodytų, koks skirtumas, kada ir kokį veiksmažodį pavartojame. Tačiau taip nėra. Vienodas sąvokų traktavimas – …

Pakalbėkime apie kompetenciją

Žodis kompetencija (competentia), išvertus iš lotynų kalbos, reiškia priklausomybę pagal teisę. Tikslesnį ir paprastesnį šio žodžio išaiškinimą galima rasti „Kanceliarinės kalbos patarimuose“: kompetencija yra asmens, institucijos tam tikros srities sugebėjimai arba įgaliojimai tą sritį tvarkyti. Šį žodį vartojame kalbėdami apie …

Norite apeiti įstatymą?

Nepavyks. Gali pavykti apeiti balą arba duobę, tik ne įstatymą. „Kanceliarinės kalbos patarimuose“ vietoj žodžio apeiti teikiama „geriau vartoti konkrečius veiksmažodžius”. Pavyzdžiui, Apeiti įstatymą – gali būti aplenkti įstatymą, prasilenkti su įstatymu, nesilaikyti įstatymo, pažeisti, laužyti įstatymą ir pan.Dažnai žodis apeiti …

Apie euro- ir euro rašymą

Dar kartą prisiminkime dėmenį euro-. Dažnam kyla klausimas, kodėl rašoma skirtingai: euro zona, eurokreditas ir „Eurovaistinė“, taigi dabar kiek plačiau apie euro- ir euro rašymą.Atkreipkite dėmesį, kad prie lietuviškų žodžių dėmuo euro- (su brūkšneliu) nerašomas. Euro- yra tik pirmoji sudurtinių …

Nelietuviškų dėmenų rašymas

Nelietuviškos kilmės dėmenimis ir priešdėliais, rašomais kartu su antruoju dėmeniu, laikomi: aero-, agro-, anti-, audio-, avia-, baro-, bio-, eks-, etno-, geo-, hidro-, hiper-, infra-, inter-, kardio-, kontr(a)-, kvazi-, ­makro-, ­mikro-, mono-, multi-, poli-, pop-, ­pseudo-, psicho-, retro-, stereo-, super-, termo-, …

Kaip reikėtų rašyti…

Virš ko? Ilgą laiką prielinksninė konstrukcija virš ko kiekio, svorio, atstumo, laiko trukmės viršijimui reikšti buvo vertinta kaip vengtina ir teikiami vartoti junginiai daugiau kaip (negu, nei) su galininku, per su galininku, su viršum ir pan. Pavyzdžiui, buvo rekomenduojama taisyti …

Kada vartotina…

Kuomet, kai, kada? Kurį laiką kuomet laiko šalutiniams sakiniams jungti buvo vertinamas kaip vengtinas vartoti (Kalbos patarimai, Vilnius, 2003). Tačiau 2017 m. kovo 16 d. Gramatikos pakomisės posėdyje nutarta vertinimą pašvelninti ir laikyti kuomet šalutiniu normos variantu. Jungiant šalutinius laiko …

Kalėdiniai sveikinimai

Šiais laikais, kai kiekvienuose namuose yra kompiuteris, tikriausiai mažai kas sveikinimus rašo ranka. Daugelis, neabejoju, naudojasi beribėmis kompiuterio galimybėmis. O kada paskutinį kartą siuntėte sveikinimą, parašytą ranka? Visgi tokie sveikinimai yra kur kas šiltesni, jais parodomas didesnis dėmesys.Rašydami sveikinimą, prisiminkite, …

Kada vartotina…

Virš ir daugiau kaip? Daugelis turbūt prisimena, kad kurį laiką prielinksninė konstrukcija virš ko kiekio, svorio, atstumo, laiko trukmės viršijimui reikšti buvo vertinama kaip vengtina. Buvo teikiami vartoti junginiai daugiau kaip (negu, nei) su galininku, per su galininku, su viršum …

Skaičiuojame…

Kalbėdami apie pinigus, dažniausiai vartojame veiksmažodį skaičiuoti. Buhalterio ar finansininko žodynas šia ar panašia prasme yra daug turtingesnis. Buhalteriui skaičiuoti reiškia apskaičiuoti, išskaityti, išskaičiuoti, atskaičiuoti, įskaičiuoti ir pan. Tačiau kasdienybėje susiduriame su problema, kada vartoti šiuos veiksmažodžius. Pasitaiko, kad veiksmažodis, …

Dar kartą apie įtakoti

Dar ir šiandien vartosenoje yra dažnos žodžio įtakoti formos ir turi polinkį plisti. Deja, bet šis veiksmažodis vartojamas įvairios tematikos tekstuose: ekonomikos (pvz., Įmonė nustatė esminius procesus, kurie įtakoja pelningumą), medicinos (pvz., Mityba įtakoja vėžio vystymąsi), psichologijos (pvz., Blogas auklėjimo …